Czy komary przenoszą koronawirusa?

  • by
koronawirus komar

Wiele wiadomości, które otrzymujemy dotyczy tego czy komary przenoszą koronawirusa, na co wpływ z pewnością ma zbliżającą się wiosna. Idąc w ślad naszego tekstu o tym czy moje zwierze domowe zarazi mnie koronawirusem?, postanowiliśmy przyjrzeć się temu pytaniu.

O tym w jaki sposób można zarazić się koronawirusem pisaliśmy wcześnie, w artykule o tym: Jak można zarazić się chorobą COVID-19, czyli koronawirusem SARS-COV-2? oraz w artykule na temat mitów o koronawirusie SARS-CoV-2 w których padło jedno zasadnicze stwierdzenie dla pytania czy komary przenoszą koronawirusa?

Odpowiedź jest prosta: koronawirus przenosi się drogą kroplekową ale co to znaczy?

Oznacza to tyle, że materiałem genetycznym, przez który można się zakazić koronawirusem są: łzy, ślina, wydzieliny z układu oddechowego, mocz i kał, a ten materiał genetyczny może zarazić poprzez spotkanie np. z okolicami twarzy takimi jak: usta, nos i oczy. Dlatego tak ważne jest powtarzane jak mantra mycie rąk oraz dezynfekcja.

Koronawirusem nie można zarazić się poprzez ukąszenie komara.

Koronawirus w zatrważającym tempie rozprzestrzenił się na całej kuli ziemskiej. Kolejne przypadki potwierdzają kraje z całego świata. Dzięki ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu jesteśmy w stanie w stosunkowo krótkim czasie (patrząc przez pryzmat zakażeń) zredukować ilość zgonów z tytułu zakażenia tym wirusem.

Obserwuj nasze social media:
Facebook
Twitter