Czy moje zwierze domowe zarazi mnie koronawirusem?

  • by
czy mój pies zarazi mnie koronawirusem?

Wiele osób zastanawia się czy jego zwierze domowe może go zarazić koronawirusem, czyli chorobą COVID-19.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje i uspokaja: nie ma dowodów na to, że nasze zwierzęta domowe przenoszą wirus SARS-CoV-2.

Taką samą informację przekazało amerykańskie Centres of Disease Control and Prevention, które zaznacza, że nie ma żadnych doniesień ani z Chin, ani z innych państw o zakażeniach koronawirusem zwierząt domowych.

Nieprawdziwa informacja o zarażaniu koronawirusem przez zwierzęta obiegła wszystkie serwisy społecznościowe takie jak Twitter czy Facebook. Mity o koronawirusie rozprzestrzeniają się równie szybko jak wirus SARS-CoV-2. Apelujemy o spokój i rozwagę.

Informacje te potwierdziła w rozmowie z Radio Zielona Góra lekarz weterynarii Martyna Fleszar z jednej z zielonogórskich lecznic. Mamy kilka podtypów koronawirusa:  alfa, beta, gamma i delta. Alfa i beta są niebezpieczne dla ssaków, delta i gamma dla ptaków i ryb. W przypadku stwierdzenia u siebie koronawirusa należy poinformować o tym lecznicę, która opiekuje się naszym zwierzęciem.

Jak informuje WHO, zagrożenie tak na prawdę jest inne. W Chinach i innych krajach w których istnieją duże ogniska zakażeń, ludzie ratują zwierzęta przed głodem.

Na naszej stronie, znajdziesz mapę Polski na której naniesione zostały ogniska koronawirusa w naszym kraju. Sprawdź gdzie znajduje się choroba COVID-19 i zadbaj także o swojego pupila. Unikaj dużych skupisk ludzi, dezynfekuj ręce i powierzchnie przy których przebywasz i unikaj osób potencjalnie zarażonych koronawirusem.

2 myśli na “Czy moje zwierze domowe zarazi mnie koronawirusem?”

  1. Pingback: Mity o koronawirus Sars-CoV-2 - KoronaAlert

  2. Pingback: Czy komary przenoszą koronawirusa? - KoronaAlert

Komentarze zostały wyłączone.