Jak można zarazić się chorobą COVID-19, czyli koronawirusem SARS-COV-2?

  • by
Jak można zarazic sie koronawirusem

Symptomy koronawirusa SARS-CoV-2 choroby COVID-19 są zwykle widoczne pomiędzy 2, a 10 dniem po kontakcie z osobą zarażoną tzw. Nosicielem. Nie jest wykluczone jednak, że poza tym okresem jesteśmy bezpieczni, ponieważ ten czas może wydłużyć się nawet do 24 dni.
Objawy popularnego wirusa z Wuhan są bardzo podobne do większości chorób na jakie można się narazić podczas okresu jesienno-zimowego takie jak przeziębienie czy grypa.

Jak więc rozróżnić czy możemy być chorzy na SARS-CoV-2. ?

Po pierwsze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy przebywaliśmy lub czy osoby z którymi mieliśmy kontakt przebywały poza granicami Polski.
Jak się okazuje, wszystkie przypadki zakażeń chorobą COVID-19 miały miejsce poza granicami kraju.

Po drugie, koronawirusowi SARS-COV-2 towarzyszy naprawdę wysoka gorączka, duszności w tym płytki oddech i kaszel. Mniej spotykanymi symptomami są: ból mięśni, ból głowy, ból gardła czy uczucie rozbicia.


Kiedy szukać pomocy ?

Kiedy sami byliśmy lub kiedy wiemy że ktoś z naszego najbliższego otoczenia, z kim obcowaliśmy był poza granicami Państwa oraz kiedy mamy symptomy takie jak wysoka gorączka, duszności, płytki oddech i kaszel.


Gdzie szukać pomocy ?

Z koronawirusem SARS-CoV-2 nie powinniśmy się udawać ani do lekarza rodzinnego ani na SOR. Są to miejsca w których może dojść do rozprzestrzenienia się choroby COVID-19.
NFZ opublikował wykaz placówek, które udzielają odpowiednich świadczeń TUTAJ