Jak wybrać najlepsze krople do oczu?

  • by

Krople do oczu to dla wielu z nas niezbędnik do codziennego funkcjonowania i pracy. Jakie najlepiej jest wybrać, aby spełniały się na co dzień i zapewniały naszym oczom ochronę?

  1. Kiedy warto stosować krople do oczu?
  2. Najważniejsze składniki kropli do oczu
  3. Jakie krople do oczu wybrać?

Kiedy warto stosować krople do oczu?

Krople do oczu mogą być przydatne zarówno dla osób, które zmagają się z niedostatecznym nawilżeniem naturalnym oczu, jak i dla osób u których kanaliki łzowe pracują normalnie, ale ich wzrok jest wytężony z innego powodu, jak na przykład długa praca przy komputerze czy wykonywanie bardzo precyzyjnych działań na drobnych elementach lub w powiększeniu. Także w upalne letnie dni warto zadbać o stan naszych oczu, ponieważ wysoka temperatura sprzyja problemom z nieprzyjemnymi dolegliwościami, uczuciem piasku pod powiekami i tym podobnymi. Krople są również polecane dla osób które mają wrażliwe oczy i łatwo mogą nabawić się ich podrażnienia.

Najważniejsze składniki kropli do oczu

Krople do oczu mogą różnić się w zależności od marki i posiadać dodatkowe komponenty mające na celu poprawić jakość naszego widzenia, jednak ich podstawowy skład zazwyczaj jest niezmienny. Do najczęściej występujących składników zaliczamy:

  • heparynę, dzięki której możemy złagodzić podrażnienia i nawilżyć powierzchnię oka. Przyspiesza również jego regenerację.
  • kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem strukturalnym naszych oczu. Posiada zdolność do wiązania wody, dzięki czemu krople trzymają się na powierzchni oka i są w stanie na nie skutecznie zadziałać. Dzięki temu tworzą również warstwę ochronną.
  • ektoinę, pomagającą w łagodzeniu stanów zapalnych w oczach, łagodzącą swędzenie i pieczenie.
  • świetlik, będący zwykle dodatkiem i pomagający koić podrażnione oczy.
  • witaminę A, która jest niezbędna do prawidłowego widzenia, a jej niedobór może być bardzo przykry w skutkach: powoduje tzw. kurzą ślepotę, czyli trudność widzenia po zmroku.
  • konserwanty oraz bufory fosforanowe, których zadaniem jest głównie przedłużenie ważności kropel i zapobieganie namnażania bakterii. Jeżeli mamy wrażliwe oczy lepiej wybierać krople bez tego typu dodatków.

Jakie krople do oczu wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju kropli jest podyktowany nie tylko naszym widzimisię, ale także pewnymi konkretnymi czynnikami, jeżeli występują. W przypadku, gdy leczymy oczy powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem, ponieważ krople do oczu tworzą na ich powierzchni warstwę, przez którą przyjmowane leki mogą nie być w stanie się przebić. Z tego względu warto się poradzić, czy możemy stosować krople a jeżeli tak, to w jakiej kolejności w konfiguracji z zaleconymi innymi środkami.

Druga grupa osób, która powinna zwrócić uwagę na to, co wybiera to wszyscy ci z nas, którzy preferują soczewki kontaktowe ponad okulary. Niektóre składniki kropli do oczu mogą powodować mętnienie soczewek, dlatego przed zakupem należy spytać się farmaceuty, które środki będą dla nas bezpieczne i nie spowodują podobnej sytuacji.

Kolejnym aspektem istotnym przy wyborze kropli jest ich dawkowanie. Jeżeli nie korzystamy z nich zbyt często warto wybierać opakowania jednodawkowe – minimsy, dzięki czemu nie będziemy marnować pieniędzy i części środka, którego nie zdążymy zużyć. Natomiast gdy korzystamy z kropli często, warto zdecydować się na większe, choć często też i droższe opakowanie. Niezależnie od twoich potrzeb wiele ciekawych propozycji znajdziesz na STRONIE.