Koronawirus a alergia. Komentarz eksperta

  • by
koronawirus a alergia

Koronawirus SARS-CoV-2 stanowi przede wszystkim duże zagrożenie dla osób starszych. Co jednak powinni w czasie epidemii wszyscy borykający się z alergiami?

Osoby zmagające się z astmą i alergicznym nieżytem nosa są, jak dowodzą medycy specjalizujący się w alergologii, bardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Dzieje się tak, ponieważ osłabiony przewlekłym stanem zapalnym układ oddechowy jest drogą, przez którą patogen łatwo wnika do organizmu i dalej – do krwioobiegu. Dodatkowo wywołana przez niego infekcja rozwija się w takim środowisku znacznie szybciej. Prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej prof. Marek Jutel podkreśla, że mechanizmy działające w przypadku alergii i COVID-19 są do siebie zbliżone, przez co ich wzajemne oddziaływanie może potęgować objawy u alergików.

Ci, którzy zmagają się z ciężkim przebiegiem COVID-19 (i alergią lub astmą) narażeni są na większe ryzyko powikłań pochorobowych. Stosujący leki przeciw alergii i astmie, podkreśla prof. Jutel, będą je przechodzić łagodniej. Dodaje, że glikokortykosteroidy stosowane podczas trwającej pandemii są ważne dla cierpiących na alergiczny nieżyt nosa i astmę, bo pozwalają złagodzić stan zapalny w drogach oddechowych. Eksperci są zgodni, że środków tych nie mogą odstawiać alergicy i astmatycy.

Stanowią pierwszą linię obrony przed ciężkim przebiegiem infekcji COVID-19. Co z kolei specjalista mówi o immunoterapii? Prowadząca do odczulenia sprzyja podwyższeniu odporności. Warto o tym pamiętać, szczególnie w czasie trwającej obecnie epidemii.