Mity o koronawirus Sars-CoV-2

 • by
mityokoronawirus

W mediach społecznościowych można zauważyć całkowitą dezinformacje, w których funkcjonuje wiele mitów o koronawirusie COVID-19. Użytkownicy popularnych serwisów społecznościowych. Poniżej przedstawiamy listę “popularnych” mitów:

 1. Aby wyleczyć się z choroby COVID-19 wystarczy zażyć antybiotyk – otóż nie. Antybiotyki zabijają bakterie i osłabiają odporność, która jest bardzo ważna w walce z wirusem. Dotyczy to nie tylko wirusa Sars-CoV-2
 2. Sars-CoV-2 rozprzestrzenia się w jedzeniu – ten mit jest powielany szczególnie na Twitterze. Ta informacja “poszła w świat” dlatego, że pierwsze zakażenie wirusem prawdopodobnie (nadal to nie jest pewne) nastąpiło poprzez kontakt na targu w Wu-han.
  Wszystkie kolejne przypadki zarażenia miały miejsce poprzez kontakt międzyludzki drogą kropelkową.
 3. Maseczki chronią przed Sars-CoV-2 – ten punkt w mitach o koronawirusie jest niezwykle ważny. Od miesiąca można zaobserwować wzmożoną ilość w sprzedaży maseczek. Masowe wykupowanie masek z aptek, drogerii i innych sklepów przyczyniło się do rozprzestrzenienia tego mitu.
  Jedyną maseczką, o której można powiedzieć że skutecznie chroni przed Sars-CoV-2 jest maseczka z filtrem N95, tylko w momencie w którym przylega ona dokładnie do twarzy.
 4. Zwierzęta roznoszą koronawirus obecnie brak jest potwierdzonych informacji o tym jakoby nasze zwierzęta przenosiły w jakikolwiek sposób wirus Sars-CoV-2 . Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule który znajdziesz TUTAJ.
 5. Paczki z Chin mają koronawirusa – na podstawie badań przeprowadzonych w poprzednich przypadkach, podobnych do Sars-CoV-2, nie ma powodów do obaw. Wirus ma krótką żywotność i nie jest w stanie utrzymywać się na paczkach.
 6. Dzieci nie chorują na COVID-19 – dzieci tak samo jak dorośli, mogą zarazić się wirusem Sars-CoV-2, jednakże ze statystyk wynika, że przechodzą chorobę łagodniej niż dorośli, co nie zwalnia z dbania o higienę dzieci.
 7. SARS-CoV-2 został wyprodukowany w laboratorium – badania wykazały z 96% zgodnością, że pierwotnymi nosicielami koronowirusa były nietoperze. Jednakże do jego przekazania na ludzi przyczyniło się prawdopodobnie inne zwierze.
 8. Koronawirusa przenoszą komary – Choroba rozprzestrzenia się jedynie drogą kropelkową, nie ma dowodów na to by choroba przenosiła się poprzez ukłucie, a jedynie poprzez wydzielinę i ślinę.
 9. Wystarczy być obok osoby zarażonej, by doszło do zakażenia – jak pisaliśmy w poprzednich mitach o koronawirusie Sars-CoV-2 do zakażenia może dojść jedynie drogą kropelkową.
 10. COVID-19 powoduje mniej zgonów niż grypa sezonowa – Około 3,4 procent potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 procent. Faktem jest natomiast, że grypa przenosi się dużo szerzej niż SARS-CoV-2.

Wejdź na naszą stronę aby poznać bieżącą skalę zakażenia koronawirusem w Polsce na mapie TUTAJ

1 myśl na “Mity o koronawirus Sars-CoV-2”

 1. Pingback: Czy komary przenoszą koronawirusa? - KoronaAlert

Komentarze zostały wyłączone.