Palenie papierosów, a koronawirus SARS-CoV-2

  • by
palenie papierosow a koronawirus

Do tej pory nie udowodniono, żeby palacze mieli lepiej lub gorzej w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 ale nie trzeba posiadać doktoratu by wiedzieć, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na nasz układ oddechowy.

Choroba COVID-19 upośledza przede wszystkim układ oddechowy – grzmią Naukowcy, którzy są zgodni: nałogowi palacze mogą być bardziej podatni na ciężkie odbycie choroby COVID-19 niż osoby które nie palą.

Nie od wczoraj wiadomo, że palenie papierosów i tym podobnych substancji dostępnych na rynku są bardziej podatni na choroby układu oddechowego. Niemniej jednak nie oznacza to, że palacze są bez szans. Pomimo występujących ostatnio zamienników dla popularnych papierosów, ta grupa również musi uważać na koronawirusa. Co robić aby się przed nim przestrzec? Informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule “Jak uchronić się przed koronawirusem?”

Nałóg palenia papierosów osłabia płuca, przez co może powodować to że osoby nałogowo palące są bardziej narażone na działania COVID-19 czyli choroby, która osłabia w znacznym stopniu płuca i układ oddechowy. Przebyte ciężkie zapalenia płuc oraz inne ciężkie uszkodzenia tego narządu zwiększają możliwy rozwój choroby COVID-19.

Naukowcy są zgodni – mało prawdopodobne jest aby osoby palące miały większą możliwość zarażenia się wirusem. Jednak gdy chodzi o przebycie choroby, to poważne konsekwencje są bardziej prawdopodobne u osób, które palą intensywnie.

Aktualną mapę zakażeń znajdziesz na koronaalert.pl