Róznice pomiędzy koronawirusem, a grypą.

  • by
koronawirus a grypa

Koronawirus ma wiele wspólnego z popularną grypą. Tym bardziej, że objawy wydają się być takie same. Jak więc je rozróżnić?
COVID-19 i grypa to infekcje wirusowe.

Choroba spowodowana wirusem SARS-Cov-2 to nieznany typ wirusa dla naszych organizmów. Naukowcy przewidują, że w ciągu najbliższych 20 lat stanie się on tak “popularny” jak grypa.

Chociaż stale trwają badania nad koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19, którą powoduje, tak samo jak wirus grypy.
Wiedzę na temat koronawirusa przede wszystkim pozyskujemy z obserwacji chorych i tego co dzieje się przed/w trakcie i po chorobie.

Na moment pisania tego artykułu mamy 181,928 przypadków rozpoznania koronawirusa z których 78,340 osób zostało wyleczonych.
Zgony związane z zachorowaniem na koronawirusa powiązane są zazwyczaj z innymi chorobami, przede wszystkim układu oddechowego, często wykrytymi u osób starszych, lecz nie tylko.

Osoby młode z różnego rodzaju chorobami płuc czy wykrytymi nowotworami również są narażone na śmiertelne zagrożenie związane z koronawirusem.

W miesiącu lutym na popularną grypę w Polsce, zachorowało około 800 tys. osób, w tym 23 przypadki były śmiertelne. Na moment pisania artykułu w Polsce potwierdzonych zostało (od 4 marca) 177 osób w tym 4 zgony. Do 20 marca Ministerstwo Zdrowia przewiduje że liczba chorych przekroczy 4 cyfrową liczbę, mimo zamknięcia granic.

Dzięki akcji #zostańwdomu na pewno ilość zachorowań zostanie ograniczona. Niemniej jednak patrząc przez pryzmat rozprzestrzeniania się grypy, trzeba liczyć się z ogromnym przyrostem zachorowań koronawirusem. Dla porównania w miesiącu lutym:

  • 1 do 7 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 193 482 zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę
  • 8 do 15 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 200 194 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
  • 16 do 22 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 211 983 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
  • 23 do 29 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 215 994 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Obserwuj mapę zakażeń na koronaalert.pl

2 myśli na “Róznice pomiędzy koronawirusem, a grypą.”

  1. Pingback: Koronawirus a grypa – co je różni? - KoronaAlert

  2. Pingback: Koronawirus a grypa – co je różni? - KoronaAlert

Komentarze zostały wyłączone.