Testy na koronawirusa – najważniejsze zagadnienia

  • by
testy koronawirus

Koronawirus SARS-CoV-2 doprowadził do śmierci tysięcy osób na całym świecie. W Polsce coraz częściej zadaje się pytanie, jak często testy na jego obecność przeprowadzane są w naszym kraju.

Testy na koronawirusa są w ostatnim czasie jednym z najważniejszych tematów związanych z diagnozowaniem występowania SARS-CoV-2.

Na temat ich dostępności krążyły różne informacje, jednak do sprawy ustosunkował się minister zdrowia Łukasz Szumowski. W trakcie rozmowy na antenie radia podkreślił, że do laboratoriów na terenie całego kraju trafiło dotąd około 50 tysięcy testów. Zaznaczył równocześnie, że w ciągu doby bada się około 1200-1500 próbek, a ilość ta, na szczęście, cały czas rośnie.

Tymczasem przepustowość ośrodków badawczych wynosi 3 tysiące na dobę, zatem ich możliwości wykorzystuje się obecnie w połowie. Podczas rozmowy szef resortu zdrowia podkreślił, że tylko w Warszawie istnieje kilka możliwości przeprowadzenia testu, a stawiane jest kolejne laboratorium, które pozwoli wykonać kolejne kilkaset badań na dobę.

Łącznie analizowanie próbek pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadza się w 20 laboratoriach w kraju. Z prowadzonych statystyk wynika, że do dziś wykonano w nich łącznie (bez podziału na konkretne ośrodki) 10 tysięcy testów na koronawirusa, a ilość ta wynika ze wskazań medycznych.

Wiele mówi się także o wykryciu koronawirusa u pracownika Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Na skutek tego zdarzenia laboratorium wstrzymało działalność, a niektórzy z jego pracowników przejdą 7-dniową kwarantannę.

Więcej artykułów